Mfr. No.: CL-D-3-12X18X72-ST_A123
Made in Canada Made in Canada
  • Clean Line Lockers, 2 -tier, Bank of 3, 36" x 18" x 78", Steel, Beige, Rivet (Assembled) Superchem Industries
Colour, sizing or style depicted in some photos may not be exactly as described.
Please check your product description carefully before placing your order.
0 In Stock
Charlize
Locker Base Insert, Fits Locker Size 12" x 18", Beige, Plastic
  • Length: 16.125"
  • Width: 11.875"
  • Height: 0.5"
Model: FI721
Mfr. No.: TR1218BEI
0 In Stock
Locker Number Plates Superchem Industries
Anthony Steel Mfg.
Locker Number Plates
  • Number Range: 1 - 25
  • Dimensions: 0.75" x 2.25"
  • Material: Plastic
  • Engraving Colour: White
Model: FL587
Mfr. No.: CL-NUMBER-PLATE-1-25
Made in Canada Made in Canada
7 In Stock
Clean Line Economy Lockers Recessed Base, 3 Banks, 4" H x 36" W x 18" D, Beige, Steel Superchem Industries
Anthony Steel Mfg.
Clean Line™ Economy Lockers Recessed Base, 3 Banks, 4" H x 36" W x 18" D, Beige, Steel
  • Bank Width: 12"
Model: FJ676
Mfr. No.: CL-RBASE-36X18X4_A123
Free Standing Base, 3 Banks, 6" H x 36" W x 18" D, Grey, Steel Superchem Industries
Free Standing Base, 3 Banks, 6" H x 36" W x 18" D, Grey, Steel
  • No. of Banks: 3
  • Overall Depth: 18"
  • Overall Width: 36"
  • Overall Height: 6"
  • Colour: Grey
  • Material: Steel
Model: FJ933
Mfr. No.: CL-LEGBASE-366-A124
9 In Stock
Padlock, Combination, Hardened Steel, 1-7/8" Width Superchem Industries
Master Lock
Padlock, Combination, Hardened Steel, 1-7/8" Width
  • Shackle Diameter: 9/32"
  • Shackle Clearance Height: 3/4"
  • Shackle Clearance Width: 13/16"
  • Shackle Material: Steel
  • Colour: Silver
  • Key Type: No Key
  • Shackle Opening Width: 13/16"
Model: SAX608
Mfr. No.: 1525-V52
556 In Stock
Pin Tumbler Padlock, Keyed Alike, Laminated Steel, 1-9/16" Width Superchem Industries
Master Lock
Pin Tumbler Padlock, Keyed Alike, Laminated Steel, 1-9/16" Width
  • Type: Security Padlock
  • Shackle Diameter: 9/32"
  • Shackle Clearance Width: 5/8"
  • Shackle Material: Steel
  • Colour: Silver
Model: SR905
Mfr. No.: 3KA-KEY#3252
24 In Stock
  • Key Type: No Key
Model: SR914
Mfr. No.: 1500
No. Of Tiers
2
Bank Of
3
Overall Width
36"
Overall Depth
18"
Overall Height
78"
Door Height
32"
Door Width
10"
Colour
Beige
Material
Steel
Top Style
Slope
Assembly Type
Rivet (Assembled)
Perforated/Non-Perforated
Non-Perforated
Bodies
24 gauge
Inside Depth
18"
Doors
20 gauge
Frames
16 gauge
Shelves
24 gauge
Bank Width
12"
Overall Dimensions
36"L x 18"D x 78"H
Country Of Origin
Canada
  • Prime grade cold rolled steel locker
  • Features an all welded frame with panels and doors assembled with rivets
  • Frames are resistance welded on all four corners to form a rigid structure
  • All welded double pan construction doors
  • High quality baked on enamel paint
  • Aluminum recessed padlock handle
  • Ventilation on top and bottom of frames
  • Includes (2) Coat hangers
  • Shipped fully assembled
  • Lockers can be manufactured to custom sizes
  • Other colours & custom sizes available upon request ; ; Locker Materials;
Clean Line™ Lockers, 2 -tier, Bank of 3, 36" x 18" x 78", Steel, Grey, Rivet (Assembled)
  • Door Height: 32"
  • Door Width: 10"
  • Top Style: Slope
  • Perforated/Non-Perforated: Non-Perforated
  • Bodies: 24 gauge
  • Inside Depth: 18"
  • Doors: 20 gauge
  • Frames: 16 gauge
  • Shelves: 24 gauge
  • Bank Width: 12"
  • Overall Dimensions: 36"L x 18"D x 78"H
Model: FJ182
Mfr. No.: CL-D-3-12X18X72-ST_A124
12 In Stock
Clean Line™ Lockers, 2 -tier, Bank of 3, 36" x 18" x 78", Steel, Charcoal, Rivet (Assembled)
  • Door Height: 32"
  • Door Width: 10"
  • Top Style: Slope
  • Bodies: 24 gauge
  • Inside Depth: 18"
  • Doors: 20 gauge
  • Frames: 16 gauge
  • Shelves: 24 gauge
  • Bank Width: 12"
Model: FJ400
Mfr. No.: CL-D-3-12X18X72-ST_A127
KLETON
Lockers, 2 -tier, Bank of 3, 36" x 18" x 82", Steel, Grey, Knocked Down
  • Door Height: 33-1/4"
  • Door Width: 9-7/8"
  • Base Style: Unfinished
  • Bank Width: 12"
  • Weight: 153 lbs
  • Manufacturer's Warranty: 1 Year Limited
Model: FL386
69 In Stock
KLETON
Assembled Lockers, 2 -tier, Bank of 3, 36" x 18" x 72", Steel, Grey, Rivet (Assembled)
  • Door Height: 33-1/4"
  • Door Width: 9-7/8"
  • Base Style: Unfinished
  • Weight: 153 lbs.
  • Bank Width: 12"